Prełuki

Prełuki

Artykuły o Prełukach

Prełuki są niewielką osadą leżącą w dolinie Osławy, przy dawnej trasie kolejki wąskotorowej. Obecnie odcinek kolejki Rzepedź - Smolnik jest wyłączony z ruchu. Z wyżyn okalajacych wieś, spływa do Osławy kilka potoków. Największe z nich są na prawym brzegu i zwą się Trawny i Kołodaczny. Wieś graniczy na północy z Turzańskiem, na południu z Duszatynem, na wschód z Kamionkami a na zachód z Komańczą.
Jest to idealne miejsce dla osób szukających ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. W Prełukach można podziwiać piękne krajobrazy, zwiedzać ruiny cerkwi pw. Św. Mikołaja oraz dwa zaniedbane cmentarz, a także korzystać z licznych szlaków turystycznych i rowerowych. Prełuki to także baza wypadowa do innych atrakcji regionu.
Transgraniczna trasa rowerowa - Prełuki

Prełuki

Tablica transgraniczna trasa rowerowa
Mała osada leśna w dolinie Osławy. Lokował ja na prawach wołoskich w 1557 r. pop Fiodor Rusin zwany Tołop z Hoczewa. Pierwotnie wieś nazywała się Przełęki. 
W 1673 r. we wsi działała prymitywna huta żelaza. Wieś stanowiła własność królewską do I rozbioru Polski, wchodząc w skład niegrodowego starostwa krośnieńskiego. W XIX w. miejscowość stanowiła własność rządu austriackiego, którą w 1828 r. na licytacji zakupił Adolp Aulich. Na początku XX w. miejscowy majątek i okoliczne lasy były własnością Józefa Potockiego  z Rymanowa.
W czasie istnienia Republiki Komańczańskiej (listopad 1918 – styczeń 1919) oddział z Prełuk odznaczył się szczególna walecznością w starciach z oddziałami polskimi.
We wsi odbywał się załadunek drewna ściąganego z okolicznych lasów na wagony kolejki leśnej Rzepedź- Mików, wybudowanej w latach 1921-23 przez Potockich. Po II wojnie światowej wieś została całkowicie wysiedlona a jej zabudowania zniszczone.
Według danych z 1931 r. w 64 domostwach mieszkała 377 ludzi.
Drewniana cerkiew parafialna pw. Św. Mikołaja została zbudowana w 1831 r. lub 1842r. i choć opuszczona po 1946r., istniała jeszcze w 1955r.
Po dawnej wsi do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie trzy krzyże przydrożne i dwa zaniedbane cmentarze.  

Na stronie:

  • Użytkowników 1
  • Artykuły 129

Odwiedza nas 311  gości oraz 0 użytkowników.

Pogoda

booked.net